
#2 Zabierz ją do Opery
„Mój chłopak obiecał mi, że zabierze mnie na pierwszą randkę do opery. Jesteśmy już 7 lat razem, a ja ciągle czekam na tę „pierwszą” randkę… Może jeszcze kiedyś mnie tam zabierze.”
Wyjście do opery również może być ciekawym sposobem na spędzenie czasu we dwoje. W Polsce, mamy do dyspozycji 13 miejsc, gdzie wystawiane są sztuki operowe. (Lista znajduje się na końcu tego wpisu.)
Opera to sztuka, w której bardzo ważną rolę odgrywa muzyka i śpiew – zazwyczaj w obcym języku (najwięcej we włoskim i francuskim), ale zdarza się i po polsku. Przygotuj się zatem wcześniej, aby zrozumieć to, co dzieje się na scenie i móc o tym podyskutować ze swoją ukochaną. W tym celu przeczytaj zawczasu scenariusz (tzw. libretto) i przypomnij sobie najważniejsze cechy epoki, w której sztuka powstała. Współcześnie w teatrach operowych wyświetlane są na ekranach tłumaczenia w postaci polskich napisów – warto się jednak, co do tego upewnić.
Jeśli zdecydowałeś, że zabierzesz swoją kobietę do opery, musisz wiedzieć, że wizyta w tym miejscu wymaga najwyższego poziomu kultury osobistej. Musisz zadbać o garnitur i białą koszulę, najlepiej pod krawatem. Pod żadnym pozorem nie organizuj tego jako spontanicznej randki. Wyjście do opery to planowana atrakcja, o której musisz wcześniej poinformować swoją kobietę – w końcu też musi się wystroić.
Bilety do opery możesz kupić przez Internet, a im wcześniej to zrobisz, tym będą tańsze. Dodatkowo będziesz w stanie wybrać lepsze miejsca siedzące.
W operze musicie pojawić się min. na 15 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia. Tutaj osób spóźnionych nie wpuszczą na salę. Jeśli jednak uprzejma obsługa pozwoli Wam wejść mimo spóźnienia – nie przepychajcie się do swoich miejsc. Kultura nakazuje usiąść na wolnych miejscach z brzegu lub z tyłu w ostatnich rzędach, a jeśli to niemożliwe – należy poczekać do końca aktu, oglądając na stojąco.
Opera składa się z kilku aktów, pomiędzy którymi następują przerwy. Nie wychodźcie więc przypadkiem zanim nie nastąpi koniec sztuki. Chyba, że macie ku temu powody.
Tutaj możesz zabrać swoją ukochaną na sztukę operową:
Białystok:
- Opera i Filharmonia Podlaska
15-406 Białystok, ul. Odeska 1
Bydgoszcz:
- Opera Nova w Bydgoszczy
85-070 Bydgoszcz, ul. Marszałka Focha 5,
Bytom:
- Opera Śląska w Bytomiu
41-902 Bytom, ul. Moniuszki 21-23
Gdańsk:
- Opera Bałtycka w Gdańsku
80-219 Gdańsk, Aleja Zwycięstwa 15
Kraków:
- Opera Krakowska
31-512 Kraków, ul. Lubicz 48 - Krakowska Opera Kameralna
31-055 Kraków, ul. Miodowa 15
Lublin:
- Teatr Muzyczny w Lublinie
20-029 Lublin, ul. Skłodowskiej 5,
Łódź:
- Teatr Wielki w Łodzi
90-249 Łódź, Pl. Dąbrowskiego
Poznań:
- Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
60-967 Poznań, ul. Fredry 9
Szczecin:
- Opera na Zamku w Szczecinie
70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34
Warszawa
- Teatr Wielki w Warszawie – Opera Narodowa
00-950 Warszawa, Plac Teatralny - Warszawska Opera Kameralna
00-145 Warszawa, Al. Solidarności - Polska Opera Królewska (Warszawa)
Teatr Królewski – Łazienki Królewskie w Warszawie
Wrocław:
- Opera Wrocławska (d. Opera Dolnośląska)
Wrocław, ul. Świdnicka 35